Vzdělávací kurzy

NABÍZÍME


Vzdělávací kurz Znakovky se od roku 2007 zabývá vzděláváním široké veřejnosti – zájemců, pedagogů, instruktorů a také pracovníků v sociálních službách. Smyslem vzdělávání je obohatit komunikační dovednosti a znalosti pracovníků sociálních služeb tak, aby mohli lépe podporovat začleňování lidí se sluchově postižením do běžné společnosti slyšících.

Našimi studenti jsou lidé hledající kurzy znakového jazyka, kteří se rozhodli naučit se znakovat rychle a efektivně s neslyšícím rodilým lektorem. Mají cíl a vědí, že aktivní zvladnutí znakového jazyka jim zvýší jistotu při komunikaci osob se sluchovým postižením. Dokonce jim zlepší a zjednoduší život (a také možná pochopení svého a okolího života :-)).

Vyhledávájí nás rodiče neslyšících dětí, studenti, zájemci, zaměstnanci státní správy nebo veřejné služby, úředníci, instruktoři autoškoly a další, kteří potřebují komunikovat znakového jazyka ve své práci nebo v rodině. Studují u nás i lidé v důchodovém věku, kteří zůstali duchem mladí a rádi vzdělávají nebo mají neslyšící rodinu či příbuzní.

Naší garancí je spokojenost a přátelskost. Přineseme Ti nové možnosti v životě: zvýšení kvalifikaci, získání lepší práce, navázování osobních nebo sociálních vztahů, získávání nových přátel, lepší pocit a možnost cestování v zahraničí.

Vždy, když jsi viděl/a ten fascinující tanec rukou neslyšících, říkali jste si: “Tak tohle bych chtěl/a jednou vážně umět!”? Chyť se příležitosti a přihlaš se! Počet míst v kurzu je z důvodu kvality výuky omezen.

KDE KURZY ČZJ VYUČUJEME?


Prostor výuky se nachází v centru Prahy na Senovážné náměstí 23 jen kousek od zastávky tramvaje Jindřišská nebo od metra Hlavního nádraží. Najdete nás přes dvůr do budovy D v prvním patře číslo dveře 106.

Praha

 • v centru Praze 1 Senovážné náměstí 23 (zastávka tram Jindřišská, metro C Hlavní nádraží, metro B Náměstí Republiky nebo Můstek)

PROČ SE PŘIHLÁSIT K NÁM NA KURZ ČZJ


 • Protože jsme neslyšící rodilí mluvčí českého znakového jazyka.
 • Protože nás baví vás učit.
 • Protože s námi je to nejlepší způsob, jak se naučit “tanec rukou”.
 • Protože jsme přístupní každému přání.
 • Protože veškeré materiály jsou uchovány prostřednictvím e-learningu, kde si můžete zopakovat Vámi zmeškanou lekci.
 • Protože každý účastník kurzu ČZJ dostane po první výukové lekci přístup k e-learningu zdarma!

10 DŮVODŮ PROČ SE UČIT A UMĚT ČZJ


 • Chceš být schopni úspěšně komunikovat s neslyšícími a nedoslýchavými lidmi.
 • Chceš se naučit nový a fascinující vizuální jazyk.
 • Chceš mít dokonalý životopis a rozvinout se pro novou pracovní příležitost.
 • Chceš se rozvíjet intelektuálně růst a zvýšit IQ.
 • Chceš mít nová přátelství a vztahy.
 • Chceš mít sebevědomí a zlepšit komunikační dovednosti.
 • Chceš zažít jinou cestu k vyjádření sebe sama umělecky.
 • Chceš rozvíjet ČZJ u svého dítěte od raného dětství.
 • Chceš získat dovednosti neverbální komunikace, řeči těla a výrazů obličeje.
 • Chceš se naučit nový jazyk, který může pomoci Tobě dostat se na vysokou školu nebo uspokojit zahraniční jazykové požadavky.

DALŠÍ DŮVODY


 • Nikdy nevíš, kdy se Ti může přihodit nehoda, po které ztratíte sluch nebo hlas.
 • Umožňuje lehčí dorozumění s cizinci. Znáš to – domluvit se “rukama a nohama” s cizincem. Znakový jazyk obsahuje ikonickou (obrazovou) složku a ta se Ti může při takovém dorozumění s cizincem velmi hodit.
 • Znakový jazyk je elegantní způsob, jak (se) vyjádřit sám sebe.
 • Znakový jazyk integruje slyšící a neslyšící lidí.
 • Učení se ČZJ vás seznámí s komunitou neslyšících a jejími bohatými kulturními zážitky.
 • Víc než 7.000 neslyšících a slyšících lidí používají ČZJ.
 • Slyšícím rodičům umožní komunikovat se svým neslyšícím dítětem.
 • Vzdělání ČZJ pomůže lidem získat uznání za jazyk.
 • Díky znalosti znakového jazyka můžeš pracovat třeba jako tlumočník ČZJ, pokud Ti to “chytne” a zjistíš, že máš talent.
 • Znakový jazyk je vizuální jazyk.
 • Používání ČZJ procvičuje jinou stranu mozku.
 • Mnoho lidí říká, že ČZJ je mnohem zábavnější než se učit jiné cizí jazyky.
 • Znakový jazyk je krásný.

KDY SE MŮŽE HODIT


 • Znakovým jazykem je možné komunikovat v podmínkách, kde není možnost přenosu zvuku. A takových situací je v každodenním životě mnoho.
 • Můžeš komunikovat přes okna.
 • Můžeš komunikovat s plnou pusou.
 • Můžeš komunikovat pod vodou.
 • Můžeš komunikovat přes celou místnost (na diskotéce, v divadle) nebo před zrcadlem bez hlasu.
 • Můžeš projevit pomocí znaku svoji lásku k někomu třeba až přes celou místnost.
 • Můžeš učit své dítě. Děti mohou znakovat dřív, než se naučí mluvit.
 • Můžeš se spřátelit s neslyšícími lidmi.
 • Může pomoct lidem najít práci např. ve veřejné službě.
 • Může pomoct lidem s omezenými verbálními dovednosti rozvíjet jejich komunikační dovednosti.

NAŠE ABSOLVENTI MAJÍ ZKUŠENOSTI A DOPORUČUJÍ


Věříme, že naše znakové kurzy a kvalitní vzdělání člověka posunuje vpřed, zlepšuje orientaci a přehled problematiky komunikace osobami se sluchovým postiženým.

O naší dosavadní kurzů českého znakového jazyka vypovídají referenční studenty, kterým se v současnosti věnujeme nebo které jsme v minulosti vyučovali.

 Přes 81 % studentů studují u nás déle než 3 roky.

 Víc než 96 % studentů doporučují.

 Víc než 97 % studentů jsou spokojeni s našimi znakovými kurzy a s naši příjemnou zábavnou a přátelskou atmosférou.

Tomáš (student lékařské fakulty)

Do Motola přišla jedna neslyšící slečna na kontrolu a já byl zrovna na ambulancí s panem doktorem. Bylo hrozně hezky vidět, jak moc jí potěšilo, že ji umím pozdravit, vyznakovat pár věci. Tak Ti vlastně jenom chci říct, jak se mi dneska naše hodiny Znakovky hodily!

Pavla (vedoucí asistentka)

Znakovky mi přinesly neskutečný dárek. Jednak jsem se naučila být ticho a vnímat neverbální komunikaci, tím jsem se naučila mnohem víc naslouchat, co ostatní nejen říkají, ale i vyzařují. Jednak jsem se naučila používat mnohem víc tělo a výraz obličeje při komunikaci s lidmi, což je velký přínos a také jsem zjistila, jak jste príma lidé a tolik se dozvěděla o vás i o sobě… Potkala jsem zajímavé lidi, objevila neuvěřitelné důvody, proč se lidé začnou učit znakový jazyk, mnohem více jsem si začala všímat neslyšících, dřív se mi zdálo, že jich je mnohem méně a v neposlední řadě, jsme si užili spoustu legrace. Děkuji, že jsem mohla poznat Váš tichý svět. 🙂

Lenka (mediální žurnalistika)

Kurz znakového jazyka jsem chtěla vyzkoušet už coby studentka střední školy (a to už nějakou dobu je 🙂 ), vždy mě fascinovalo pozorovat tyto lidi v MHD, jak se baví a chtěla jsem zkusit něco neobvyklého než jen studium cizích jazyků… Pak jsem začala podnikat, tak nebyl čas, pak přišly děti, zase nebyl čas a teď děti konečně trochu odrostly, tak jsem se odhodlala, ale bohužel zjistila, že opět na to není čas. Protože se tomu člověk musí intenzivněji věnovat, aby to k něčemu bylo – to je mé zjištění. Přišlo mi to hodně zajímavé a věřím, že se k tomu ještě v budoucnu vrátím, ale chce tomu věnovat čas, aby to mělo efekt. Zjistila jsem, že to je docela náročné, zapamatovat si všechna ta gesta a k tomu ještě používat mimiku, kterou slyšící obvykle moc nezapojují – pravda nám matkám to ještě trochu jde, neboť na malé děti taky hodně funguje mimika :-). Za tu chvilku jsem se naučila znakovat osoby, rodinu, barvy a čísla – nevím, zda si to zapamatuju, ale svoje jméno ukázat určitě umím, tak se aspoň zlvádnu představit :-)). Kurz mě hodně bavil, ty i Lenka jste velmi zajímaví lidé a máte smysl pro humor, čehož si na lidech cením. Bylo i zajímavé složení nás účastníků – různý věk, různé důvody..

Zula (kameramanka)

Chceš se naučit znakovat? Znakový jazyk je moc krásná a zabavná vizuální forma komunikace. Rodilý mluvčí znakového jazyka Jan Wirth, který mě učil český znakový jazyk, je moc příjemný učitel, jehož metody jsou efektivní! S Janem Wirthem rychle dosáhneš základní i pokročilé úrovně znalosti českého znakového jazyka a rychle budeš moci komunikovat s neslyšícími lidmi. Navíc znakový jazyk se dá skvěle využít kdekoliv, kde není možno mluvit nahlas (např. na placu při natáčení, když se nahrává zvuk; v klubu, kde je hudba příliš hlasitá a vy neslyšíte své kamarády; nebo na nádraží, když kamarád stojí moc daleko přes několik nástupišť atd). Nauč se znakový jazyk s Janem Wirthem s jeho Znakovkami. 🙂

Petra (studentka)

Do kurzu Znakovky chodím už nějakou dobu a učím se základy českého znakového jazyka, abych mohla rozumět jazyku neslyšících a stýkat se s nimi. S neslyšícím lektorem je to daleko větší zábava. Po Znakovkách mám vždy lepší náladu. Výuka jednou týdně mi vyhovuje a v pohodě stíhám i vysokou školu.

Honza (sociální pracovník)

Kurz znakového jazyka mě zajímá již dlouho. Díky skvělému neslyšícímu lektorovi umím znakovat dva roky a ovládám základy komunikace typu “Dobrý den, co potřebujete”, apod. Pracuji jako sociální pracovník a s neslyšícími lidmi se setkávám dost často. Kurz Znakovky doporučuji všem!

Markéta (asistentka mateřské školky)

Umím několik cizích jazyků, proto jsem se přihlásila do kurzu Znakovky, abych zkusila “komunikovat rukama”, tedy znakovat. Je to fascinující, odlišný a zajímavý jazyk, který je motorický a vizuální, zkrátka jiný. Už se mi párkrát stalo, že místo znaku ZNAKOVAT jsem použila znak SEX. 🙂 Stát se to může, ale legrace nikdy není dost. S neslyšícím lektorem je výuka zábavná a moc příjemná atmosféra.

UKÁZKOVÁ HODINA ČZJ


Vždycky jste se chtěli učit českého znakového jazyka, ale nevěděli jste jak a kde začít? A nevíte, zda se k nám přihlásit? Jak u nás probíhá výuka? A jakou máme učebnu v centru Prahy? Pak se přihlašte k nám a vyzkoušejte na naši bezplatnou ukázkovou hodinu ČZJ! Přijďte se podívat a vyzkoušejte si s námi znakovat na ukázkovou hodinu zdarma!

Znakovky.cz ve spolupráci Nadační fond Dar sluchu nabízí kurz českého znakového jazyka s profesionálním a příjemným neslyšícím lektorem, což je nejlepší způsob, jak se začít učit znakový jazyk – krásný, bohatý, vizuálně-motorický jazyk.

Je to stejné, jako například výuka angličtiny.Vždy, když jste viděli ten fascinující tanec rukou neslyšících, říkali jste si: “Tak tohle bych chtěl/a jednou vážně umět!”?

OSVĚDČENÍ


Naše kurzy nejsou akreditovány u MPSV ani MŠMT!

Na přání studentům je po úspěšném složení zkoušky vystaveno OSVĚDČENÍ o absolvování kurzu ČZJ. Každý kurz je zakončen závěrečnou zkouškou minimálně 70% úspěchu. Minimální požadovaná aktivní účast je 70%.


Naše kurzy jsou zcela odlišné, zábavné, přátelské a inspirující znakového jazyka, který Tě chytne za srdce a naučí Tě komunikovat ve světě ticha!